Voditelj Odsjeka:
Ime i prezime |
dr. sc. Željko Rački |
Zvanje |
Docent |
|
|
Broj ureda |
51 |
Istraživački interesi |
Psihologija obrazovanja, Psihologija darovitosti, Psihologija kreativnosti |
|
Doc. dr. sc. Željko Rački, ECHA Specialist in Gifted Education, od Hrvatske psihološke komore je licencirani psiholog sa šesnaest godina iskustva rada u osnovnoškolskom i visokoškolskom obrazovanju. Izlagao je na 60 znanstvenih i stručnih skupova te je objavio više znanstvenih, stručnih i popularnih radova. Djelovao je kao voditelj Sekcije za školsku psihologiju Društva psihologa Osijek, stručni je suradnik Škole stvaralaštva Novigradsko proljeće i redoviti suradnik Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske (MZO) u obrazovanju odgojitelja, učitelja i psihologa. Dobitnik je žirirane međunarodne nagrade pod naslovom 2016 ATEE Award za znanstveni rad o promicanju obrazovanja učitelja. Koordinator je projekta Centar izvrsnosti Osijek o obrazovanju darovitih osnovnoškolskih učenika Grada Osijeka u 2017./18. te 2018./2019. godini. Organizator je niza volonterskih humanitarnih aktivnosti u zajednici s više od tisuću sati rada. Član je Hrvatske psihološke komore, Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Hrvatskoga planinarskog društva “Bršljan-Jankovac” i European Council for High Ability (ECHA) za koji djeluje kao nacionalni dopisnik. |
Popis publikacija (poveznica na CROSBI) |
Članovi Odsjeka:
Ime i prezime |
dr. sc. Edita Borić |
Zvanje |
Redovita profesorica u trajnom zvanju |
|
|
Broj ureda |
45 |
Istraživački interesi |
metodika prirode i društva i biologije, istraživačka nastava, cjeloživotno učenje, kulturna baština, nastava usmjerena učinka, IKT |
O profesoru (na pola stranice) |
Magistrirala na PMF-u u Zagrebu mikrobiologiju. Doktorirala na Biotehničkom fakultetu Univerze v Ljubljani iz područja biologija - metodika biologije. Redoviti profesor na Fakultetu za odgoj i obrazovanje u Osijeku iz Društvenih znanosti, pedagogija, posebne pedagogije. Predaje kolegije Metodika prirode i društva, Istraživačka nastava prirode i društva, Istraživanje u prirodi, Metodika visokoškolske nastave, Refleksivna praksa. Pohađala edukacije: rad sa studentima s invaliditetom, vanjski auditori sustava osiguranja kvalitete na visokim učilištima, terapija igrom, dječji emocionalni razvoj i podrška, rad s djecom s posebnim potrebama i komunikacija s roditeljima. Držala predavanja 2017. kao gostujući profesor u okviru projekta „Involvement of visiting foreign experts and university teachers in the pedagogical process as a pillar of quality development process of internationalization of the University of Maribor”, kojeg sufinancira EU i Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Vodila projekteUsmjerenost nastave prirode i društva na razine postignuća učenika i Poticanje ekološkoga obrazovanja mladih u Istočnoj Slavoniji. Voditeljica bilateralnog projekta Kulturna baština u primarnom obrazovanju Slovenije i Hrvatske" BI-HR/16-17-014.
|
Popis publikacija (poveznica na CROSBI) |
O Odsjeku
VIJESTI IZ RADA ODSJEKA
FESTIVAL ZNANOSTI 2022 – ŽIVOT
U Dječjem vrtiću „Sunčica“ 3.5.2022. održana je radionica Mogu ja to sam/a – vježbe svakodnevnog života namijenjena djeci predškolskog uzrasta u dobi od 5 i 6 godina. Radionicu su vodile studentica i odgojiteljica Matea Takus i odgojiteljica Snježana Ivković u suradnji s izv.prof.dr.sc. Almom Škugor. Cilj je radionice bio potaknuti djecu na samostalno odijevanje pomoću didaktičko-metodičko oblikovanih okvira s različitim vrstama kopči, zatvarača, dugmadi i vezica koje koristimo u svakodnevnom životu. Svi materijali za vježbe s obzirom na boju, oblik, veličinu i rukovanje odgovaraju potrebama djece te na taj način dodatno motiviraju djecu na razvoj brige o sebi u svakodnevnom životu.
U okviru ERASMUS+ programa – Ključne aktivnosti 1, od 1. do 9. travnja 2022. godine doc. dr. sc. Ida Somolanji Tokić boravila je na Sveučilištu u Bologni u Italiji ( Department of Education 'G.M. Bertin' – Bologna University). Svrha boravka bilo je održavanje nastave u sklopu dvaju kolegija (Active Teaching Methodologies i ECEC in international perspective) te stručno usavršavanje s naglaskom na razvoj kurikuluma ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u visokom obrazovanju. Osim uspješno realizirane nastave održane na engleskom jeziku, doc. dr. sc. Ida Somolanji Tokić je s doc. dr. sc. Ariannom Lazzari i prof. dr. sc. Luciom Balduzzi ostvarila kvalitetnu suradnju i dogovorila buduće kontakte. U pratnji poslijedoktorandice Chiare Dalledonne Vandini posjetila je i jedan gradski dječji vrtić. S Laurom Malini, sveučilišnom voditeljicom za međunarodnu suradnju i doc. dr. sc. Ariannom Lazzari dogovorena je suradnja i pokrenuto potpisivanje međuinstitucijskog sporazuma koji će od akademske godine 2023./24. omogućiti razmjenu studenata u svrhu studijskog boravka u trajanju od 6 mjeseci u ljetnom (UNIOS->UNIBO), odnosno u zimskom semestru (UNIBO->UNIOS). Pogledajte video o boravku na Sveučilištu u Bolonji.
U okviru kolegija Alternativne škole i Alternativni predškolski programi nositeljice izv.prof.dr.sc. Alme Škugor u listopadu smo ugostili našu bivšu studenticu Tenu Duran, mag.prim.educ., univ. spec. art. therap. Tena Duran održala je interaktivno predavanje i radionicu naziva Primjena temeljnih principa Montessori pedagogije i muzikoterapije studentima 3. godine Integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog učiteljskog studija te 2. godine izvanrednog diplomskog studija Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
U okviru istih kolegija u studenom su nam u goste došli waldorfski odgojitelji Danijela Maran, Kristijan Hranić i Ivana Pavleković iz vrtića Iskrica i učitelj Srđan Ferenčak iz Waldorfske škole u Osijeku. Naglasak je bio na primjeni temeljnih načela waldorfske pedagogije u praksi.
Veselimo se budućoj suradnji!
Dana 18. listopada 2021. godine nastavnici Odsjeka za društvene znanosti i Katedre za likovnu, lutkarsku i dramsku umjetnost Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku posjetili su Pulu i tom prilikom susreli su se s nastavnicima Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta u Puli.
S dekanicom Fakulteta izv. prof. dr. sc. Ivom Blažević, prodekanicom doc. dr. sc. Lorenom Lazarić, doc. dr. sc. Danijelom Blanuša Trošelj te doc.art.dr.art. Brezom Žižović nastavnici FOOZOS-a, izv. prof. dr. art. Goran Kujundžić, doc. dr. sc. Tijana Borovac, doc. dr. sc. Alma Škugor, doc. dr. art. Marko Šošić te doc. dr. sc. Ida Somolanji Tokić, poslijedoktorandica, razgovarali su o aktualnim pitanjima visokoškolskog obrazovanja budućih odgojitelja.

Učiteljski fakultet u Zagrebu, kao nositelj projekta "Inoviranje programa učiteljskih i odgojiteljskih studija primjenom HKO-a", organizirao je 26. svibnja 2020. godine, online predavanja na temu "Primjer dobre prakse - inoviranje studijskog programa za rani i predškolski odgoj i obrazovanje". Pozvano predavanje održala je i članica Odsjeka za društvene znanosti doc.dr.sc. Tijana Borovac s temom Organizacija metodičkih vježbi na studiju ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja na Fakultetu za odgojne i
obrazovne znanosti u Osijeku.
U Županji je dana 2. ožujka 2020. godine održan stručni skup za učitelje, odgojitelje i stručne suradnike u organizaciji Udruge odgajatelja "Loris" iz Slavonskog Broda te OŠ Mate Lovrak i DV Maslačak iz Županje. Na stručnom skupu dr. sc. Ida Somolanji Tokić, poslijedoktorandica i članica Odsjeka za društvene znanosti, održala je pozvano predavanje s temom Kultura ustanove ili zašto radimo kako radimo.
U sklopu 13. Tjedna psihologije u Hrvatskoj, u utorak 18. veljače 2020. u 13:00 sati na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti (svečana dvorana) održalo se predstavljanje priručnika za trenere "Psihološka znanja i alati u sportskoj praksi", skupine autora Borisa Balenta, Ane Kobilšek i Hrvoja Šašeka. Autori knjige, uz pomoć četrnaest psihologa-suradnika iz svih područja psihologije, od kojih su neki najeminentniji sportski psiholozi na svijetu - primjerice Juri Hanin, Matej Tušak, Cengiz Karagözolu - uspjeli su vrlo opširnu i složenu građu sportske psihologije sažeti u logično poredana i razumljiva poglavlja, zbog čega ovaj priručnik predstavlja jedinstvenu znanstvenu i popularnu sintezu na svojem području. Osim autora, na predstavljanju knjige govorio je i izvršni urednik dr. Miroslav Hrženjak (Sportski savez grada Zagreba). Događaj je bio otvoren za građanstvo, a publika je imala priliku i postaviti koje pitanje autorima. Zahvaljujemo kolegama Borisu Balentu, Ani Kobilšek, Hrvoju Šašeku i dr. Miroslavu Hrženjaku što su nam bili gosti.
U dogovoru s Dječjim vrtićem Maslačak u Belišću, studenti 2. godine Izvanrednog studija RPOO u Osijeku u sklopu vježbi kolegija Integrirani predškolski kurikul 1 tijekom zimskog semestra izradili su niz različitih materijala za područni objekt u Gatu. Studentica 3. godine izvanrednog studija RPOO u Osijeku Tanja Dumenčić i dr. sc. Ida Somolanji Tokić, članica Odsjeka za društvene znanosti, materijal su 15. siječnja 2020. godine uklopile u postojeći prostor vrtića. Ovakve aktivnosti pomažu studentima u promišljanju o pedagoškom potencijalu materijala koji nude djeci. Kako bi studenti bolje razumjeli interakcije djeteta i prostorno-materijalnog okruženja, potrebno je detaljno praćenje aktivnosti djece što će biti i omogućeno održavanjem stručne prakse tijekom veljače i ožujka 2020. godine u navedenom vrtiću.
U organizaciji Odsjeka za društvene znanosti Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti održala su se 9. i 10. siječnja 2020. dva pozvana predavanja u okviru aktualnih tema prava djece u Republici Hrvatskoj, i prava učitelja/ica na zaštitu i zdravlje. S obzirom da su sva djeca u Republici Hrvatskoj školski obveznici do dobi od 15 godina, presudno je da su naraštaji studenata primarnoga obrazovanja detaljno obaviješteni o stanju prava djece i aktivnostima usmjerenim ka podizanju zaštite prava djece koju će poučavati. U skladu s tim, savjetnica iz Ureda pravobraniteljice za djecu Republike Hrvatske, dipl. socijalna pedagoginja Sanja Vladović, održala je 9. siječnja 2020. godine u učionici br. 33 u nastavnoj zgradi u Osijeku od 9:30 do 10:30 sati te 10. siječnja od 11:30 do 12:30 sati u Slavonskom Brodu, studentima 3. godine Učiteljskoga studija jednosatno predavanje naslovljeno Stanje prava djece u Republici Hrvatskoj. Osim studenata 3. godine Učiteljskoga studija, pozvani su svi zainteresirani studenti Fakulteta nazočiti ovom predavanju.
Dana 9. siječnja 2020. godine od 10:30 do 11:30 sati u nastavnoj zgradi u Osijeku, u učionici broj 33, Klub žena liječenih na dojci Mammae Osijek, sa predstavnicom Katicom Andraši, održao je studentima 3. godine Učiteljskoga studija jednosatno predavanje na temu zaštite zdravlja i prevencije bolesti dojki, uz praktičnu aktivnost uvježbavanja samopregleda na silikonskoj bisti s patološkim promjenama, pod naslovom: Radionica preventivnog pregleda dojki. Osim studenata 3. godine Učiteljskoga studija, pozvani su svi zainteresirani studenti Fakulteta nazočiti ovom predavanju.
U sklopu kolegija Integrirani predškolski kurikul 1,2 i 3, za studente RPOO-a dana 5. prosinca 2019. godine na Fakultetu za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku održano je pozvano predavanje prof. dr. sc. Edite Slunjski s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i Marine Lančić, odgajateljice DV Ivančice iz Ivanca. Nakon predavanja pod nazivnom Shvaćanje djeteta i razvoj kurikuluma te Kako razvijati projekt kao oblik integriranog kurikuluma studenti su imali priliku postavljati različita pitanja i raspravljati s predavačicama. Predavanju su se odazvali i nastavnici Fakulteta, odgajatelji različitih vrtića te predstavnica Agencije za odgoj i obrazovanje.
Povodom obilježavanja 30. obljetnice donošenja Konvencije o pravima djeteta, OMEP Hrvatska organizirao je stručni skup Pravo djeteta na kontinuitet u odgoju i obrazovanju na kojemu je dr. sc. Ida Somolanji Tokić, članica Odsjeka za društvene znanosti, održala pozvano predavanje. Skup se održao 14. studenoga 2019. godine na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, Državne pravobraniteljice za djecu i u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje. Povodom obljetnice i stručnog skupa, za emisiju Umijeće odrastanja dr. sc. Ida Somolanji Tokić dala je intervju u kojemu je slušateljima ukratko pojasnila problematiku prijelaza.